Õllekõhuke

Maovähendusoperatsioon – kas see on lahendus?

Üks mu sõber on pidevalt kimpus oma kaaluga. Küll ta üritab erinevaid dieete. Samuti käib ta päris tihti treeningutel. Kõike mida ta ka proovinud ei ole. Kaal langeb korraks ja järgmine hetk on kaal tagasi seal, kus ennem või hullemal juhul isegi suurem kui alguses.

Kohtasime ühel pubiõhtul ühte soomlast, kes oli selline chill vend. Muu jutu sees rääkis ta ka enda kaaluprobleemist, mis tal kunagi oli. Seega sõber, kellele teema klikkis hakkas selle kohta uurima.

Mahalaukun ohitusleikkaus nagu soome kutt rääkis on eestikeeles maovähendusoperatsioon. Soome keelse lingi andis kah: https://fi.wikipedia.org/wiki/Laihdutusleikkaus.

Mis asi see eesti keeles on? Mavähendusoperatsioon on siis operatsioon, mille käigus lõigatakse magu väiksemaks sõna otseses mõttes. Magu sisuliselt tehakse pisikeseks ja sulle kui peremeesorganismil on nüüd nn. pisimagu. Pisike magu aga mahutab vähe toitu ja täiskõhu tunne on kiiremini saavutatav. Sööd õhe võileiva ära ja kõht täis. No muidugi kõht läheb ka natuke kiiremini tühjas ka aga ikkagi päeva lõpus sa ei söö enam üle nagu varemalt.

Mis on ohud? Soome kutt alguses väitis, et kõik on roosamanna ja mingit probleemi ei kaasnenud. Hiljem peale mõningaid õllesid natuke jutt muutus ja siis ta mainis seda, et harjumused on need, mis on visad kaduma. Tal oli nimelt komme koguaeg midagi näksida. Näksimine ei pea üldse suurte kogustega olema. Saab ka nn. mininäksija olla aga kalorid jooksevad ikkagi suurte numbriteni kui iga natukese aja tagant endale chipse sisse ajada. Ehk tal oli paar tagasiööki, kus kaal hakkas ikkagi mingi ajapärast tõusma. Millega siis asi lõppes? Arst pani ta suhtkoht kiirelt paika. Ütles, et asi on eluohtlik. Pidev seedimine ja protsess pidi natukese ajaga organismi tuksi keerama. Teisisõnu magu ei saa puhata vaid paneb 24/7 tööd.

Teine asi, mis tihti pidi kaasnema ongi just psühholoogiline. Nimelt, keha on seal aga mõistus veel ei ole. Sellepärast tasubki valida just selline kliinik, kus korralik nõustamine käib asja juurde ka peale operatsiooni. 

Palju maksab siis selline operatsioon. Eks hind on suhteline mõne jaoks on see kallis mõne jaoks mitte. Hinnaklasse on ka erinevaid. On odavaid pakkujaid kehvema kvaliteediga ja high end kliinikuid, kus sind koheldakse eriti hästi.  Aga noh selline keskmine vist seal 5000 euro ümber, kui natuke googledada.